Wymowa & Akcent

Wymowa - Precyzyjna artykulacja dźwięków - klucz do zrozumiałej komunikacji.  

Wymowa to fizyczna czynność, polegająca na ustawieniu narządów artykulacyjnych w taki sposób, by wyraźnie produkować dźwięki. Wymowa to także umiejętność prawidłowego oddychania, frazowania, akcentowania oraz intonacji, która pozwala nam tworzyć zdania zrozumiałe dla innych. Jest to aspekt języka, który można stosunkowo łatwo ocenić, gdyż opiera się na określonych dźwiękach i zasadach ich łączenia, które należy ćwiczyć. Wymowa może być poprawna lub niepoprawna, zależnie od tego, czy trzymamy się z ustalonych wzorców. Poprawna wymowa jest kluczowa dla efektywnej komunikacji, błędy w jej zakresie mogą prowadzić do problemów z porozumieniem się. Dlatego warto poświęcić tyle samo uwagi wymowie, co słownictwu czy strukturom gramatycznym.


Akcent - Charakterystyczny styl mówienia. Melodia tożsamości. 

Akcent odnosi się do różnych stylów wymowy, takich jak akcent regionalny czy międzynarodowy. Jest to część Twojej tożsamości, wyrażająca się m.in. poprzez charakterystyczny sposób wypowiadania dźwięków, oraz prozodię -  rytm, melodię i ton głosu.

Twój akcent mówi wiele o Tobie: może wskazywać na pochodzenie, przynależność kulturową i wiele innych aspektów Twojej osobowości. Ważne jest zrozumienie, że nie istnieje jeden jedyny "poprawny" akcent, ponieważ każdy z nas ma swój unikalny sposób mówienia, co stanowi istotną część naszej indywidualności. Nasz sposób mówienia może się zmieniać wraz z naszym rozwojem i dostosowywaniem się do różnych środowisk oraz sytuacji. Zależy od wielu czynników, co sprawia, że jest on niezwykle zmienny i fascynujący. 

Porównanie do gry na instrumencie: 

Nuty - IPA, dźwięki i akordy - wymowa, melodia - akcent.

Wymowa i akcent w języku angielskim mogą być porównane do elementów muzycznych w utworze. Podobnie jak w muzyce używamy nut jako podstawy, dopiero używając odpowiedniej melodii, akcentów muzycznych i pauz, jesteśmy w stanie stworzyć pełen utwór. Nawet używając tych samych nut, dwie osoby mogą zagrać utwór w różny sposób, co sprawia, że każde wykonanie jest unikalne. Podobnie w języku angielskim, ludzie używają tych samych dźwięków, ale ich akcenty mogą być różne, co sprawia, że są wyjątkowi i niepowtarzalni.

Praktyczne podejście do nauki. 

Jedni aspirują do brzmienia jak native speakerzy, podczas gdy inni preferują zachowanie swojego rodzimego akcentu. Często słyszę komentarze zarówno od uczniów, jak i nauczycieli języka angielskiego, że naśladowanie brytyjskiego akcentu, skoro nie jesteśmy Brytyjczykami, może wydawać się sztuczne.

Zawsze zachęcam moich uczniów do skupienia się na poprawnej wymowie, która jest kluczowa dla skutecznej komunikacji. Już od pierwszego poznawanego słowa warto znać jego poprawną wymowę w języku angielskim. Wymowa stanowi fundament, który towarzyszy nam przez cały proces nauki języka. Koncentrując się na poprawnej artykulacji dźwięków i ich połączeniu w spójną całość, naturalnie kształtuje się nasz akcent w trakcie nauki.

Przy wyborze kursu języka angielskiego zalecam zawsze zapytać nauczyciela o jego akcent, czy będzie to standardowy brytyjski, amerykański, a może szkocki. Ważne jest mieć jasno określoną wizję i zrozumienie, w jakim kierunku zmierzamy.

W moich lekcjach trzymamy się standardów współczesnego języka brytyjskiego. Naszym głównym celem nie jest eliminacja polskiego akcentu, ale osiągnięcie zrozumiałości i spójności w użyciu języka angielskiego. Zalecam także stosowanie słownictwa zgodnie z wybranym wzorcem, na przykład informuję klientów, że słowo "weekend" może być wymawiane na dwa sposoby, z akcentem na ostatnią sylabę w bardziej brytyjskiej formie i na pierwszą w amerykańskiej. To pomaga zrozumieć dlaczego różne osoby wymawiają dane słowa inaczej.

Poprzez naukę poprawnej wymowy stopniowo eliminujemy niepoprawne nawyki językowe, często wynikające z naszego pierwszego języka, zbliżając się do pożądanego wzorca. Im większa nasza świadomość fonetyczna oraz im większa jest nasza ekspozycja na dany język, tym szybciej możemy identyfikować się z danym akcentem. Zaskakująco, zaczynamy rozumieć Brytyjczyków nie tylko językowo, ale również kulturowo, a nawet zauważamy, że nasz własny akcent staje się coraz bardziej podobny.

Jestem gorącą zwolenniczką poprawnej wymowy w każdym języku. Nie wyobrażam sobie stosowania angielskich wzorców, kiedy rozmawiam z rodziną po polsku. Uwielbiam polski akcent, ale jak powiedziała moja klientka, "Polski akcent zostawmy dla języka polskiego".

Podsumowując: Poprawna wymowa stanowi fundament, na którym budujemy nasz niepowtarzalny akcent. 


✨Poprawna wymowa + Twój osobisty akcent = Twoja unikalna mowa! ✨Starszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem