Brytyjski i amerykański jednocześnie?

akcent amerykanski akcent brytyjski

 

Dostałam pytanie czy warto uczyć się dwóch akcentów jednocześnie biorąc pod uwagę standardową wymowę brytyjską i amerykańską. Jeśli Ty również nie jesteś zdecydowana co wybrać przeczytaj: Jaki akcent wybrać? Brytyjski czy amerykański?  

O ile Twoją pracą nie są akcenty, np. jesteś aktorką lub trenerem dialektów, to zdecydowanie na początek polecam skup całą swoją uwagę na jednym wariancie językowym i całkowicie się nim otocz. Decydując się na wymowę brytyjską zrób przerwę od seriali, muzyki i wszelkich nagrań amerykańskich. Spokojnie - jak uznamy, że jesteś gotowa - będziesz mogła wrócić do ukochanych amerykańskich "Friends". Gwarantuję, że wtedy oglądanie ich nabierze zupełnie innego charakteru. Osłuchanie z różnorodną wymową trenuje ucho i jest wskazane w procesie nauki języka. Jednak najpierw musisz mieć solidne podstawy, żeby Ci się "nie mieszało".  

Jeśli Twoja sytuacje tego wymaga i z jakiegoś powodu musisz opanować dwa akcenty jednocześnie jest to możliwe jednak według mnie, sporo trudniejsze. Musisz mieć ogromną świadomość ustawiania dźwięków i przede wszystkich łatwość "przełączania się" z akcentu w akcent (code-switching) gdzie w naturalny sposób zmieniasz sposób wymowy na potrzeby rozmowy. Jest to do wyćwiczenia, chociażby patrząc na aktorki i aktorów, którzy na potrzeby roli, pracując z dialect coaches przechodzą z akcentu w akcent. 

 

 

Uczyłaś się różnych akcentów w tym samym czasie? Może masz doświadczenie z nauką różnych języków jednocześnie? Daj znać w komentarzu co pomagało, a co nie. 

do usłyszenia, Magda xxxStarszy post Nowszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem