5 korzyści językowych rysowania według wskazówek!

angielski online angielski w domu angielskie majstrowanie directed drawing

Directed drawing

 

Directed drawing* to nic innego jak rysowanie według wskazówek dawanych krok po kroku, step by step. Wskazówki możesz podawać dziecku samodzielnie, jednocześnie rysując swój rysunek. Możesz czytać spisaną wcześniej instrukcję wraz z przykładowymi rysunkami lub wykorzystać tutoriale dostępne online. Jeśli decydujesz sie wykorzystać programy telewizyjne, czy filmiki dostępne na YouTubie jest to, według mnie, produktywny językowo screen time.

 

Jeśli jeszcze nie próbowałyście takiej zabawy do nauki języka to gwarantuję, że Twoje dziecko ją pokocha. I Ty też 😀. 

 

Jest to doskonała okazja do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem, budowania więzi. Szybko przekonasz się o zaletach artystycznych - dziecko dostaje podstawy rysowania, które pomagają mu ukształtować własny styl. Zauważalny jest rozwój grafomotoryki, przydatny do ładnego i szybkiego pisania. Dodatkowo jest to niesamowity zastrzyk wiary we własne możliwości! Dziecko widzi rezultat swojej pracy - piękny rysunek, postrzega siebie jako artystę i chcę rysować więcej. 

Directed drawing sprawdza się doskonale jako wyciszenie po aktywności ruchowej czy jako przerwa od nauki. 

 

Dla kogo, gdzie, jak długo?   

 • Twojego dziecka w domu lub w szkole. 
 • Jednego dziecka lub całej rodziny.
 • Podczas angielskiego online.   
 • Około 10 -15 minut (instrukcje, rozmowa) plus praca własna dziecka - adding details, colouring. 

Już 2-latki robią niezłe bazgrołki. Rozwój motoryki zaczyna się od okolo 2,5 - 3 roku życia. Jednak to Ty jako rodzic musisz dostosować swoje instrukcje lub nagrania do możliwości malucha. Z moich obserwacji tego typu aktywność najlepiej działa z dziećmi od około 4 roku życia. 

 

5 korzyści językowych: 

  1. Słownictwo i zwroty w naturalnym kontekścieCo dziecko zapamięta szybciej: słowo scissors jako flashcard (pokazywany obrazek) czy, gdy dziecko samodzielnie używa nożyczki? Słyszy słowo “scissors” kilkukrotnie w trakcie wycinania np. “Use your scissors”, “Take your scissors”, “Put your scissors away”, “Scissors are sharp”. Dziecko jest zaangażowane i aktywne, wykonując pracę plastyczną symultanicznie z Tobą lub filmikiem. 
  2. Krótkie zdania instruktażowe. Dziecko uczy się kolejności. Podąża krok za krokiem za wskazówkami. W atrakcyjny sposób uczy się cierpliwości i dokładności. Dodatkowo w przyszłości łatwiej zrozumie tutoriale np. obsługi Photoshopa 😀.
  3. Przy regularnym używaniu directed drawing, dziecko będzie umiało sformułować własne polecenia i przekazać pomysły. Moje córki często odgrywają role nauczycielek, instruując inne dzieci (lub zabawki) co i jak rysować.
  4. Nie narażamy dziecka na stres związany z odpowiedzią na nasze pytanie. Jest naturalnie otoczone językiem. Nawet jak maluch nie zrozumie wszystkich poleceń w języku angielskim, to nie czuje skrępowania czy wstydu bo nadal wie co ma robić. Po prostu naśladuje. 
  5. Powtarzalność poleceń ułatwia zrozumienie. Dzieci uwielbiają przewidywalność, czują się wtedy bezpiecznie. 

Pro tips

 • Jeśli chcesz zrezygnować ze screen time, zapisz sobie kroki i sama podawaj instrukcje dla dziecka. Po wpisaniu w wyszukiwarkę directed drawing możesz podejrzeć kroki rysowania, pobrać materiały pdf lub kupić całe książeczki z przykładami. 
 • Zamieniajcie się rolami. Gdy dziecko jest już osłuchane z poleceniami, niech ono instruuje Ciebie lub innych członków rodziny. 
 • Zajęcia online - rysowanie na whiteboard zdaje egzamin! Jest przy tym dużo śmiechu bo nie zawsze wychodzi tak jak się zaplanowało. 
 • Na koniec można opisać (słownie lub pisemnie) Wasze działa. Zróbcie wystawę i koniecznie napiszcie zaproszenia na wystawę.  
 • Pracując z grupą dzieci warto przygotować dwie kartki dla dzieci pracujących szybciej. Mogą wykonać ten sam rysunek dwa razy na dwa różne sposoby. Rysunki następnie możecie wykorzystać do zabawy typu “Spot the difference”.
 • Directed drawing - można dopasować do aktualnie omawianych zagadnień np. przy nauce kształtów - poszukaj prace zrobione z kształtów, np. build a robot.

Aktywność sprawdzi się też doskonale przy wykonywaniu kartek urodzinowych czy tematycznych obrazków. 

 

 

Sprawdź:

St.Patrick's Day - Directed drawing based on "How to Draw a Leprechaun" Art for Kids Hub Dla Twojej wygodny wypisałam ważniejsze angielskie wyrażenia. Możesz też pobrać dokładne instrukcje + zadanie dla dziecka!  

 

  

 

 

 

 *wymawiamy /ˈdrɔːrɪŋ/ - współczesny zapis fonetyczny  Starszy post


Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem